Organizacja wesela krok po kroku. Wszystko, co musisz załatwić przed ślubem.
Każda para młoda marzy o tym, by właśnie ich wesele było idealne. Oczywiście dla każdego pojęcie „ideału” oznacza zupełnie coś innego. Niektórzy marzą o wielkim weselu w pałacu. Dla innych wystarczy skromny obiad w restauracji dla najbliższej rodziny. Niezależnie od tego, na jakie wesele się zdecydujesz, jest wiele spraw do załatwienia. Spraw, o których musisz pomyśleć wcześniej, by impreza była udana. Ten poradnik został przygotowany przeze mnie po to, by organizacja wesela była dla Ciebie prosta, a przygotowania związane ze ślubem były przyjemnością.
Spis treści:
Kiedy zabrać się za organizację wesela
Krok 1. Organizujesz małe czy duże wesele?
Krok 2. Zaplanuj budżet
Krok 3. W jakim stylu zorganizujesz wesele?
Krok 4. Ile gości będzie na Twoim weselu?
Krok 5. Wybierz odpowiednią salę weselną
Krok 6. Zarezerwuj termin ślubu w USC lub parafii
Krok 7. Zarezerwuj innych podwykonawców
Krok 8. Nie zapomnij o świadkach
Krok 9. Wybierz wymarzoną suknię i garnitur
Krok 10. A co z obrączkami?
Krok 11. Zamów zaproszenia i wręcz je gościom
Krok 12. Pierwszy taniec i kurs tańca
Checklista dla Ciebie [PDF do pobrania]
Kiedy zabrać się za organizację wesela
Nie istnieją żadne wytyczne, które określałyby, kiedy należy rozpocząć przygotowania związane ze ślubem. Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jest wybór terminu ceremonii ślubnej.
Według mnie optymalnym terminem na rozpoczęcie przygotowań związanych ze ślubem jest okres 1-2 lat. 12 miesięcy to czas, w którym spokojnie zarezerwujesz termin na sali weselnej, u fotografa czy u kamerzysty. Pamiętaj jednak o tym, że najwięcej wesel organizowanych jest w soboty wypadające w miesiącach letnich. Gdy zależy Ci na konkretnej dacie, przypadającej w tym przedziale czasowym, musisz liczyć się z tym, że na wolny termin w popularnym lokalu poczekasz nawet 3-4 lata. Sytuacja wygląda inaczej, kiedy planujesz tylko kilkugodzinne przyjęcie w restauracji dla kilkunastu osób i to w ciągu tygodnia. W takim przypadku z powodzeniem zarezerwujesz termin nawet na 2-3 miesiące przed imprezą.
Krok 1. Organizujesz małe czy duże wesele?
O ile kochasz splendor i bycie w centrum uwagi, bez wahania zdecyduj się na duże wesele z mnóstwem atrakcji. Zaletą ogromnego przyjęcia jest możliwość zaproszenia wszystkich krewnych i przyjaciół oraz szansa na szaloną zabawę. Musisz tylko liczyć się z tym, że im większe wesele, tym większe będą koszty jego organizacji. Ponadto obecność większej liczby osób przypuszczalnie może być dla Ciebie źródłem niepotrzebnego stresu oraz frustracji.
Przygotowanie niewielkiego przyjęcia jest zdecydowanie tańsze niż organizacja wesela dla 200 osób. Takie małe wesela są bardziej kameralne i pozwalają na lepszą integrację między gośćmi. W przypadku, gdy na wesele zaprosisz około 30 osób, masz pewność, że w tym najważniejszym dniu w życiu towarzyszą Wam wyłącznie bliskie osoby. Oznacza to mniejszy stres i luźniejszą atmosferę. Wtedy Wy jako para młoda możecie spędzić chwilę czasu na rozmowie z każdym z gości.
Krok 2. Przed organizacją wesela pomyśl, ile pieniędzy chcesz wydać - zaplanuj budżet
Pod warunkiem, że udało Ci się już zdecydować, czy wolisz zorganizować duże, czy małe wesele, możesz przejść do trudnego tematu finansów. Na ostateczną cenę wesela składa się głównie koszt:
- wynajęcia i udekorowania sali weselnej,
- cateringu,
- podwykonawców,
- atrakcji weselnych,
- stroju panny młodej i pana młodego.
Na początku pomyśl, jaką sumę jesteś w stanie ze swoją miłością przeznaczyć na ślub i wesele. Na podstawie tej wiedzy będziesz w stanie podjąć dalsze decyzje.
Co zrobić, gdy okaże się, że Wasze oszczędności nie są wystarczające? Możecie rozważyć zaciągnięcie kredytu w banku lub pożyczkę od krewnych. Osobiście sądzę, że takie podejście nie jest rozsądne. W końcu organizacja wesela powinna być przyjemnością, a nie początkiem problemów finansowych. Nie widzę oczywiście nic złego w tym, że pary młode biorą kredyt na przygotowanie wymarzonego wesela. Czasami lepiej jednak jest zrezygnować z dodatkowych atrakcji weselnych lub zorganizować mniejsze wesele niż rozpoczynać nową drogę życia z zadłużeniem na koncie. Dobrym rozwiązaniem będzie też przełożenie wesela choćby o kilka miesięcy, by odłożyć więcej pieniędzy.
Krok 3. W jakim stylu zorganizujesz wesele?
Od razu uprzedzam, że Twój ślub i wesele nie muszą być organizowane zgodnie z najnowszymi trendami w branży ślubnej. Wybór stylu wesela ułatwia jednak przygotowanie niezbędnych dekoracji. Ponadto sprawia, że oprawa przyjęcia jest przyjemna dla oczu gości.
Pomyśl o tym, jakie masz zainteresowania, pasje i marzenia. O to samo zapytaj swojego partnera. Wspólnie zastanówcie się, które kolory i kwiaty lubicie. Odpowiedzi na te pytania pozwolą określić kierunek, w którym należy podążyć.
Najpopularniejsze obecnie style weselne to:
klasyczny – oparty o wybór spójnej kolorystyki dekoracji i dekoracji kwiatowych, prosty, ponadczasowy,
boho – przypadnie do gustu miłośnikom wolności i swobody. Ozdoby w stylu boho to łapacze snów, frędzle, piórka, koronki oraz wszystko, co jest lekkie, subtelne, delikatne, ulotne i zwiewne,
glamour – odpowiedni wybór dla wszystkich osób zakochanych w luksusie i przepychu. Na weselu o charakterze glamour nie może zabraknąć złota lub srebra, brokatowych ozdób, kwiatów i bogato zdobionej zastawy stołowej,
rustykalny – idealny dla osób kochających naturę i wiejskie klimaty. Elementami wykorzystywanymi w weselach o tym charakterze są rośliny leśne, drewniane akcenty i świece,
industrialny – związany z prostymi dekoracji w odcieniach bieli, szarości i czerni. Na takim przyjęciu obowiązkowe są dodatki z metalu, szkła czy stali.
Wymienione przeze mnie wyżej style to jedynie te, które cieszą się największym uznaniem wśród par młodych. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zaszaleć i zorganizować przyjęcia w stylu ukochanego komiksu czy bajki z dzieciństwa. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i strach przed opinią innych osób. Moja wskazówka jest taka, by nie mieszać zbyt wielu koncepcji, by uniknąć wrażenia chaosu i kiczu.
Krok 4. Ile gości będzie na Twoim weselu?
Lokale organizujące wesela dopuszczają w umowach możliwość zmiany liczby uczestników przyjęcia. Niestety nie zawsze jest taka możliwość. Modyfikacje w zakresie liczby uczestników przyjęcia mogą również być niekorzystne finansowo. Często jest tak, że przypadku chęci zorganizowania mniejszego wesela i tak poniesiesz koszty za ustaloną na początku liczbę osób.
Sporządzenie wstępnej listy gości jest więc niezwykle ważne. To od liczby gości zależy wielkość sali weselnej oraz budżet, który musisz przygotować. W przygotowywaniu listy mogą Ci towarzyszyć rodzice czy rodzeństwo. Pamiętaj tylko, że to Ty i Twoja druga połówka podejmujecie ostateczne decyzje dotyczące zaproszonych gości. W tworzeniu listy gości weź pod uwagę krewnych, przyjaciół oraz współpracowników.
Krok 5. Wybierz odpowiednią salę weselną na organizację wesela
Kolejnym krokiem, który musisz wykonać w związku ze swoim ślubem, jest wybór odpowiedniego miejsca, gdzie zorganizujesz wesele. Pod względem praktycznym najlepiej byłoby, gdyby udało Ci się zarezerwować salę położoną w niedużej odległości od kościoła lub urzędu stanu cywilnego. Nie zawsze jest taka możliwość, ale warto poszukać. Szkoda tracić czas, który lepiej będzie poświęcić na wyśmienitą zabawę. Przed rozpoczęciem poszukiwań popytaj znajomych o godne uwagi miejsca oraz poczytaj recenzje w Internecie na temat lokali zajmujących się organizacją wesel.
Oceń styl sali, w której chcesz organizować wesele
Przed umówieniem się na oglądanie sali weselnej, obejrzyj zdjęcia dostępne w Internecie. Jako fotograf doskonale zdaję sobie sprawę, że zdjęcia nie zawsze w pełni oddają urok danego miejsca. Obejrzenie zdjęć pozwoli Ci jednak zaoszczędzić czas na odwiedziny lokali, które nie przypadną Ci do gustu.
Gdy wstępnie udało Ci się wybrać lokal, który masz ochotę obejrzeć, musisz zwrócić uwagę na to, czy wystrój sali weselnej będzie współgrał z motywem przewodnim Twojego wesela. Wiele nowoczesnych sal jest zaaranżowane w ten sposób, że państwo młodzi muszą zadbać tylko o drobne szczegóły, takie jak kwiaty czy winietki.
Sala weselna z ogrodem czy bez? Gdzie lepiej zorganizować wesele
Wiele sal weselnych posiada dodatkowe udogodnienia dla gości. Możliwość wynajęcia pokoju jest sporym ułatwieniem, w przypadku, gdy w weselu będą uczestniczyć goście z daleka. Jeśli chodzi o tereny rekreacyjne, z pewnością mogą być doskonałą strefą relaksu dla gości. Dostępność ogrodu z pewnością docenią goście z dziećmi, osoby starsze oraz palacze.
Nie zapominaj, że salę weselną tworzą ludzie
Nawet najpiękniejsza sala weselna straci swój urok, gdy jej obsługa będzie nieprzyjemna. W końcu ślub i wesele to radosne chwile w Twoim życiu. Dość oczywiste jest więc to, że w tym dniu pragniesz otaczać się ludźmi uśmiechniętymi. Jako organizator wesela masz prawo do tego, by oczekiwać wysokiej jakości obsługi oraz profesjonalizmu na każdym kroku.
Rozważ możliwość układu stołów
Nie każda sala weselna posiada bogate wyposażenie i oferuje możliwość stworzenia dowolnej konfiguracji stołów. Z doświadczenia wiem, że na kameralnych przyjęciach lepiej sprawdzają się stoły prostokątne. Z kolei na dużych weselach możesz spokojnie poszaleć z okrągłymi stołami. Pamiętaj tylko o tym, że w przypadku takiego wyboru, musisz określić, na jakich miejscach zasiądą poszczególni goście.
Uzgodnij menu
Jeżeli udało Ci się dojść do etapu wyboru menu, zapytaj w interesującym Cię lokalu o możliwość przetestowania przygotowywanych potraw. Podczas wyboru menu weselnego kieruj się nie tylko swoimi oczekiwaniami. Weź pod uwagę to, czy obecne na weselu osoby są zwolennikami tradycji, czy nowoczesności w zakresie kulinariów. Szkoda byłoby wydać pieniądze na nowoczesne dania, skoro gośćmi będą głównie starsze osoby lubujące się w ziemniakach i kotlecie schabowym. Pamiętaj również o tym, by przygotować zestaw dań dla dzieci.
Krok 6. Zarezerwuj termin ślubu w parafii lub USC
Rezerwacji terminu w parafii lub urzędzie stanu cywilnego nie odkładaj na ostatnią chwilę. Osobiście uważam, że dobrze jest zarezerwować termin ślubu tuż po dokonaniu rezerwacji w sali weselnej. To o czym należy pamiętać to fakt, że chęć zawarcia związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego należy zgłosić co najmniej 31 dni przed ślubem. Przy organizacji ślubu kościelnego lub konkordatowego obowiązuje konieczność wygłoszenia dwukrotnych zapowiedzi. Dlatego chęć zawarcia małżeństwa również musisz zgłosić najpóźniej około miesiąca przed planowaną ceremonią.
Krok 7. Zarezerwuj innych podwykonawców
Poniżej przedstawię Ci, jakich podwykonawców możesz spotkać w branży weselnej oraz czym dokładnie się zajmują. Rezerwacją terminów zajmij się jak najwcześniej, by uniknąć niepotrzebnego stresu. Nie później niż na około 9-12 miesięcy przed ślubem. Pamiętaj, że u tych najlepszych terminy rozchodzą się najczęściej 2 lata przed datą organizowanego wesela.
Wedding planner
Konsultant ślubny jest ekspertem, który zna najnowsze trendy i wie jak rozmawiać z ludźmi. Jego wynajęcie to doskonały pomysł, jeżeli nie masz czasu i cierpliwości na negocjacje i załatwianie niezbędnych formalności. Wedding planner to osoba, która pomoże zorganizować Twoje wymarzone wesele od A do Z. Dobry konsultant ślubny pomoże Ci w wyborze odpowiedniej sali, atrakcji na wesele oraz usługodawców. Zajmie się dekorowaniem kościoła i sali weselnej, a do tego rozwiąże każdy problem i spełni każdą Twoją ślubną zachciankę.
Fotograf
Fotograf to artysta, dzięki któremu ślub i wesele pozostaną w Twojej pamięci zawsze żywe. Przed wyborem fotografa ślubnego zapoznaj się z jego portfolio, a następnie przedstaw swoje oczekiwania. Niektóre pary młode pragną reportażu ślubnego ukazującego prawdziwe emocje. Inni nowożeńcy marzą o zaprojektowanych ujęciach, gdzie żaden gest nie jest przypadkowy. Niezwykle ważne jest to, byście poczuli wzajemną sympatię. Fotograf będzie Wam towarzyszyły przez cały dzień ślubny. Będzie chodził za Wami krok w krok przez wiele godzin. Dobrze, żebyście czuli się przy nim swobodnie.
DJ/ zespół
Oczywiście każdy ma odmienny gust i inna muzyka będzie dla niego atrakcyjna. W tym przypadku również konieczny jest kompromis pomiędzy własnymi oczekiwaniami a gustem gości. Wynajęcie zespołu to większy koszt, ale to właśnie muzyka grana na żywo wywołuje większe emocje. Ponadto dobry lider zespołu pełni często funkcję wodzireja, który prowadzi zabawę do samego rana. Decydując się na zespół na wesele, sprawdź jaki repertuar grają, by nie rozczarować się podczas przyjęcia.
DJ jest zdecydowanie tańszy niż zespół. To idealny wybór dla osób, które cenią sobie oryginalne wykonania utworów muzycznych. Profesjonalista zajmie się odtwarzaniem muzyki oraz zachęcaniem gości do zabawy i organizacją ciekawych konkursów.
Floryści
Dekoracje z kwiatów są efektowne pod warunkiem, że zostały odpowiednio dopasowane do motywu przewodniego Twojego wesela. By uniknąć wpadki, powierz to zadanie wykwalifikowanym florystom. Zajmują się oni dekorowaniem kościoła, urzędów, samochodów oraz sal weselnych.
Tort weselny i słodki stół
Organizacja wesela obejmuje również zamówienie tortu. Jego przygotowanie powierz w dobre ręce. Możesz zdecydować się gotowy wzór tortu zaproponowany przez cukiernię lub zlecić wykonanie tortu weselnego zgodnie z Twoimi wskazówkami, co do formy i smaku. Nie musisz obawiać się o to, że tort się zmarnuje. Zwykle wypieki weselne są przygotowywane z uwzględnieniem liczby gości.
Dla fanów słodkości przygotuj specjalny kącik zwany słodkim stołem. Jest to coraz popularniejsza atrakcja weselna, ponieważ pozwala zaoszczędzić miejsce na stołach. Ponadto na słodkich stołach znajdują się wygodne do zjedzenia na szybko przekąski, takie jak
muffinki,
pączki,
babeczki,
fontanna czekoladowa,
desery.
Animatorzy
Zadaniem animatora jest zorganizowanie zabaw dla dzieci w różnym wieku. Zabierają oni ze sobą różne ciekawe zabawki i gadżety, które umożliwiają przygotowanie ciekawych i kreatywnych zajęć dla najmłodszych. Nie opłaca się wynajmować animatora, kiedy na weselu będzie 2 czy 3 dzieci. Jeśli będzie ich więcej, jest to doskonały pomysł. Najbardziej docenią go rodzice zaproszeni z maluchami na Twoje wesele.
Samochód
Samochód, który zawiezie Cię do ślubu, nie musi być wypożyczony. Możesz do tego celu wykorzystać własny samochód lub poprosić kogoś bliskiego o to, by udostępnił do tego celu swoje auto. Wypożyczenie auta z wypożyczalni to świetny plan, gdy marzysz o przejażdżce jakimś szczególnym pojazdem. Zorientuj się wcześniej, co wchodzi w cenę przejazdu, bo zakres usługi różni się w poszczególnych firmach.
Krok 8. W związku z organizacją ślubu nie zapomnij o świadkach
Na liście spraw do załatwienia umieść również wybór świadków. Świadkowie to druga najważniejsza para obecna na każdym ślubie. Ich zadaniem jest nie tylko podpisanie się na dokumentach, ale przede wszystkim pomoc parze młodej podczas ślubu i wesela. W związku z tym zdecyduj się na świadków, przy których obydwoje czujecie się swobodnie. W kwestii formalności jedyny wymóg, jaki musi spełniać świadek na ślubie to pełnoletniość. Pamiętaj, by potencjalnych świadków poinformować z wyprzedzeniem po to, by mogli odpowiednio przygotować się do pełnienia tej zaszczytnej funkcji.
Krok 9. Znajdźcie wymarzoną suknię ślubną oraz garnitur
Poszukiwania wymarzonych kreacji ślubnych należy rozpocząć nawet na około 12 miesięcy przed ślubem. Jest to szczególnie ważne w przypadku panien młodych. Na uszycie sukni w obleganym salonie trzeba czekać wiele miesięcy. Pan młody ma nieco prostsze zadanie. Nawet na garnitury szyte na zamówienie nie czeka się aż tak długo, jak na suknię panny młodej. Nie oznacza to jednak, że zakup kreacji ma być odłożony do ostatniej chwili. Zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn najpóźniej tym tematem można zająć się na około 6 miesięcy przed ślubem.
Najlepszym miejscem do poszukiwań wymarzonych strojów ślubnych jest Internet. Inspiracji dostarczą również programy telewizyjne, prasa weddingowa oraz targi ślubne. Kiedy poczujesz, że masz w głowie wstępną wizję tego, jak chcesz wyglądać w dniu ślubu, umów się na przymiarki w salonie lub na spotkanie z krawcową. Pracownicy salonów odzieży ślubnej są w stanie zaproponować ciekawe pomysły lub dopasować się do Twoich oczekiwań. Nie zapominaj tylko o tym, że strój panny młodej i garnitur pana młodego powinny współgrać z motywem przewodnim wesela, a nie mniej ważne niż strój są dodatki.
Krok 10. A co z obrączkami?
Obrączki to kolejna ze spraw do załatwienia w związku z Twoim ślubem. Są one konieczne w przypadku ślubu kościelnego lub konkordatowego. Nie musisz ich jednak mieć, kiedy decydujesz się wyłącznie na ślub cywilny. Zakup obrączek dobrze jest zaplanować na około 6-7 miesięcy przed ślubem, ponieważ większość z nich jest wykonywana na zamówienie.
O pomoc w wyborze idealnych obrączek warto poprosić doświadczonego jubilera. Podczas podejmowania decyzji o wyborze obrączek pamiętaj o tym, że będą one towarzyszyć Wam przez całe życie. Lepiej postawić na proste modele. Obrączki mogą być wykonane z białego, różowego, żółtego, a nawet czarnego złota. Wybór rodzaju złota oraz zdobień zależy wyłącznie od Twojego gustu. W mojej opinii najlepszym wyborem są personalizowane obrączki, na których możesz zamieścić własny grawer.
Krok 11. Zamów zaproszenia i wręcz je gościom
Zaproszenia zamów około 5-6 miesięcy przed ślubem. Odpowiednio przygotowane zaproszenie ślubne musi być spójne ze stylem, w jakim organizujesz wesele. Poza podstawowymi informacji na temat ślubu i wesela, w zaproszeniu możesz umieścić dodatkowe wskazówki dla gości. Przykładowo może to być prośba o to by, zamiast kwiatów kupić wino. W zależności od tego, jak duże wesele organizujesz, zapraszaniem gości musisz zająć się na około 3-4 miesiące przed weselem. Najlepiej jest zrobić to osobiście, by podkreślić, jak ważna dla Ciebie jest ich obecność.
Krok 12. Pierwszy taniec i kurs tańca
Pierwszy taniec rozpoczyna właściwą zabawę weselną. Nauka pierwszego tańca to coś, o czym musisz pamiętać podczas przygotowań związanych ze ślubem. Pierwszy taniec można po prostu odbębnić lub uczynić z niego prawdziwe dzieło sztuki. Wyobraź sobie profesjonalny układ taneczny. Romantyczną muzykę w tle i ciężki dym snujący się między Waszymi nogami. Tak może wyglądać również pierwszy taniec na Twoim weselu. Aranżacją układu choreograficznego możesz zająć się samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalistów. Szkoły nauki tańca organizują specjalne kursy tańca dla narzeczonych. Według mnie tym tematem spokojnie możesz się zająć na około 6 miesięcy przed planowaną uroczystością.
A na czym właściwie polega taki kurs tańca ślubnego? Instruktor przygotuje układ dopasowany do umiejętności i oczekiwań konkretnej pary. Dobrze, by nauka pierwszego tańca odbywała się w butach i stroju podobnych do tych, które założysz na ślub. Instruktor pokaże Wam jak tańczyć, by kosztowny strój panny młodej nie uległ uszkodzeniu, a panu młodego nie plątały się nogi między fałdami sukni.
Organizacja wesela — check lista dla Ciebie
Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć, choć w pewnym zakresie kolejne etapy przygotowań przedślubnych i czas, w jakim warto się nimi zająć. Aby dodatkowo pomóc Wam w przejściu przez ten trudny i stresujący okres, załączam check listę. Na niej na bieżąco możecie odznaczać sprawy już ogarnięte. Tak by w jeszcze przejrzystszy sposób nad wszystkim panować. Trzymam kciuki. Powodzenia.