Ślub w plenerze od A do Z
Coraz więcej par decyduje się na ślub w plenerze. Wcale się nie dziwię, sam dzisiaj też bym taki zorganizował. Biorąc ślub w plenerze możesz pozwolić sobie na większą swobodę, organizacja przebiega według Waszego pomysłu i zgodnie z Waszymi potrzebami.
Jeśli chcesz zatem, aby twój ślub marzeń odbył się we własnym ogrodzie, pod gołym niebem, na łące lub w lesie, to z tego miejsca dowiesz się, jak zorganizować wymarzony ślub plenerowy.
Ślub w plenerze - od czego zacząć?
Na samym początku zastanówcie się, w jakiej formie pragniecie wziąć ślub. Jest to ważne, gdyż w przypadku ślubu cywilnego, jego organizacja jest dużo prostsza. Możecie także postawić na ceremonię organizowaną w duchu humanizmu, wtedy jest jeszcze łatwiej. Gdy już kwestie formalne macie ze sobą, wybierzcie datę ślubu. Jest to ważne, gdyż ceremonia w plenerze wiąże się z ryzykiem nieciekawych sytuacji pogodowych. Ceremonie w plenerze odbywają się zazwyczaj w sezonie letnim, który mimo, że ciepły, także może nas zaskoczyć. Obliczcie także, jak dużo gości będzie obecnych na weselu. Jest wiele urokliwych miejsc, które mimo chęci nie pomieszczą zbyt dużej ilości osób.
Ślub plenerowy - formalności
Organizacja ślubu w urokliwym miejscu może mieć wiele wymiarów. Gdy znacie już formę zawarcia małżeństwa musicie uzyskać zgodę na jego odbycie. W zależności od wyboru kierujecie się do kościoła lub urzędu stanu cywilnego. Wyjątkiem jest tutaj ślub humanistyczny. Choć uzyskanie pozwolenia na uroczystość wydaje się kwestią formalną, weźcie pod uwagę fakt, że nie zawsze nasz wniosek o uzyskanie zgody ślubu w plenerze zostanie rozpatrzony pozytywnie. Dajcie sobie czas i wstrzymajcie się z rezerwacją miejsca nie mając pewności czy uroczystość może się legalnie odbyć. Bądźcie cierpliwi w razie niepowodzenia, możecie także przygotować pomysł awaryjny.
Organizacja ślubu w plenerze
Biorąc ślub na świeżym powietrzu musicie liczyć się z kapryśnością pogody. Nawet niewielki wiatr może pokrzyżować wasze plany. Pamiętajcie przede wszystkim o zabezpieczeniu na wypadek deszczu, wzmocnieniu dekoracji w razie wiatru, a także parasolach lub innych formach ochrony przed słońcem. Oczywiście pamiętajcie, aby poinformować gości, jakie jest miejsce ceremonii. W ten sposób będą mogli się odpowiednio przygotować do wesela.
Ważna kwestią jest także wybór cateringu, rodzaju dań, a także muzyki, jaka będzie nam towarzyszyć. Coraz częściej młode pary decydują się na dj'a. Z perspektywy uroczystości plenerowej jest to bardziej komfortowa opcja.
Ślub cywilny w plenerze
Kiedy wiecie gdzie i kiedy odbędzie się przyjęcie weselne, musicie udać się do urzędu stanu cywilnego właściwego dla miejsca takiej uroczystości. Składacie wniosek o udzielenie ślubu w plenerze i oczekujecie na decyzję. Rozpatrzenie takiej prośby z reguły jest pozytywne, urząd zwraca uwagę na bezpieczeństwo osób obecnych a także czy w danym miejscu zostanie zachowana powaga związana z wydarzeniem. Po otrzymaniu zgody musicie jeszcze uiścić wypłatę w wysokości 1000 złotych. Warunkiem koniecznym odbycia się ceremonii jest obecność wizerunku godła. Pamiętajcie także o stoliku dla urzędnika.
Ślub kościelny w plenerze
W przypadku ślubu kościelnego sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Zawarcie małżeństwa zgodnie z prawem kanonicznym możliwe jest jedynie w miejscu "uświęconym". Zatem miejscowy ordynariusz czy nawet własny proboszcz może nie zgodzić się na taką ceremonię. W przypadku odmowy udajecie się do biskupa i tam składacie odwołanie od decyzji. Na odpowiedź można czekać nawet 12 miesięcy. Nie macie niestety pewności czy biskup zgodzi się na wasz ślub, dlatego próbując uzyskać pozwolenie postawcie na mocne i niepodważalne argumenty. Jeśli nie otrzymaliście zgody, a zależy wam na takiej ceremonii możecie obejść prawo. Wystarczy zawrzeć małżeństwo w kapliczce, których jest wszędzie pod dostatkiem.
Ślub humanistyczny w plenerze
Polega on na składaniu oświadczeń pisanych przez państwa młodych. Organizacją ślubu zajmujecie się wy sami. Nie potrzebujecie zgody ani państwa ani kościoła. Ślub humanistyczny opiera się na postaci mistrza ceremonii lub celebransa, który dba o porządek uroczystości. W wyborze takiej osoby obowiązuje dowolność. Dla przyszłych nowożeńców jest to z pewnością duże ułatwienie, nie potrzebujecie uzgadniania, jakie będzie miejsce ceremonii. Popularnym motywem jest wzajemne czytanie napisanych przez siebie listów; opowieści gości. Instytucja celebransa jest coraz bardziej popularna. Przed ślubem informujemy go o naszych oczekiwaniach, a on na ich podstawie tworzy konspekt ceremonii. Dzięki temu porzucacie sztywne ramy przysięgi kościelnej czy tej wymawianej przez urzędnika państwowego.
Ile kosztuje ślub w plenerze?
Śluby plenerowe mają podobną cenę. Opłaty za ślub cywilny są regulowane na mocy pkt 11. art. ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Minister odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne ustala dodatkową opłatę za przyjęcie świadectw małżeństwa poza urzędami stanu cywilnego.
Kwota wynosi około 1000 złotych, a także musicie zapłacić 84 złote w momencie, gdy w urzędzie ustalacie datę ślubu. Ślub kościelny jest nieco droższy, gdyż trzeba opłacić kapłana, a także organistę, który zadba o oprawę muzyczna ślubu.
Ceremonia humanistyczna jest najtańsza, gdyż tutaj opłacacie tylko mistrza ceremonii, który do kosztów wlicza także napisanie scenariusza uroczystości.
Weźcie pod uwagę ilu będzie waszych gości, czy miejsce ślubu jest dobrze skomunikowane, jakie planujecie dekoracje, oprawę muzyczną, catering. Jeśli chcecie zorganizować ślub w plenerze, w miejscu wyjątkowym, weźcie pod uwagę ile kosztuje wynająć taki plener.
Jak znaleźć miejsce na ślub w plenerze
Najprościej miejsce, by zorganizować ślub można znaleźć na wszelakich stronach ogłoszeniowych. Możecie skorzystać z wyszukiwarki internetowej, a także prasy, lokalnych anonsów itp. Wiele miejsc ma także swoje własne strony internetowe. Skorzystajcie z grup dyskusyjnych czy for, by poznać opinię na temat danej miejscówki. Gdy macie wybraną lokalizację, najlepiej skontaktować się z ofertą danego miejsca, lub odwiedzić je samodzielnie, jeśli jest to niemający gospodarza teren. Najpopularniejsze lokalizacje to przede wszystkim polskie jeziora; Mazury. Dla zwolenników wodnych klimatów świetną opcją jest wybór miejscowości nadmorskich, np. Hel, Kołobrzeg czy Ustka.
Jeśli wolicie klimat górski, możecie postawić na klasyczne góralskie wesele w Tatrach. Dla tych, którzy lubią styl boho fajną opcją są gospodarstwa agroturystyczne, ciche i urokliwe.
Ślub w ogrodzie
Najpopularniejszym miejscem, gdzie para młoda chce powiedzieć słynne "tak" jest ogród. Jest mnóstwo miejsc, gdzie wolno małżeństwo zawrzeć w cieniu drzew i otoczeniu kwiatów. Zorganizować ślub w ogrodzie jest także najłatwiej. Najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie na wypadek deszczu. Możecie zaopatrzyć się w namiot o wymiarach przynajmniej 15 x 20 metrów. Pamiętajcie o owadach, zwłaszcza w zacienionych miejscach może być dużo komarów, postawcie na woliery i parasole do ochrony przed promieniami słonecznymi.
Ślub nad jeziorem
Wielu stawia na organizację wesela nad wodą. Polskie jeziora maja niesamowity urok, możemy także połączyć jezioro z ogrodem. Niektórzy decydują się nawet na zawarcie małżeństwa w łódce! Jeśli chcecie wziąć w takim plenerze ślub pamiętajcie klasycznie o ochronie przed deszczem(mazurska pogoda bywa kapryśna), słońcem, komarami. Weźcie pod uwagę, że nad samym jeziorem temperatura jest zazwyczaj niższa. W procesie organizacji ślubu weźcie pod uwagę ewentualność wystąpienia szkwału, czyli lokalnej nawałnicy. Jeśli decydujecie się pożeglować, weźcie ze sobą na pokład kogoś doświadczonego. Pamiętajcie o zabezpieczeniu przed niefortunnym wpadnięciem do wody.
Ślub nad morzem
Piasek, szum morza- niezwykle romantyczna sceneria przyciąga przyszłych nowożeńców. Tutaj pogoda także bywa kapryśna i często nieprzewidywalna, chyba, że decydujemy się na ślub plenerowy za granicą. Rzeczą, którą musicie wziąć pod uwagę to na pewno komfort gości i wasz. Jeśli decydujecie się na plażę, rozważcie miejsca lekko oddalone od brzegów morza. Miejcie na uwadze możliwość wystąpienia sztormu. Nad wybrzeżem jest mnóstwo niesamowitych miejsc do zawarcia związku małżeńskiego, a także bogata oferta noclegowa, co z pewnością jest ogromnym plusem.
Ślub w górach
Ceremonia w górach może kojarzyć się wam z głośną i gwarną imprezą w stylu góralskim. Oczywiście, jeżeli pasuje wam taki klimat, możecie uznać go za motyw przewodni waszej ceremonii. Możecie jednak zorganizować ślub kościelny czy cywilny w górach w sposób cichy i kameralny. W zależności jaką lokalizację wybierzecie- popularne i wysokie Tatry czy może spokojniejsze i niższe Bieszczady, pamiętajcie o waszych gościach, gdyż zbyt długie przebywanie na większej wysokości może nastręczyć dolegliwości. Chyba, że wolicie coś u zboczy wzniesień. Ceremonia z widokiem na Kasprowy Wierch? Wygląda niezwykle efektownie, ale pamiętajcie, że góry są miejscem o nieco utrudnionym dostępie.
Ślub na plaży
Tutaj należy skupić się na odpowiednim przygotowaniu wystroju i zorganizowaniu miejsca na ceremonię a później samo wesele. Piasek bywa uciążliwy, w czasie lata potrafi nagrzewać się do wysokich temperatur. Pamiętajcie, by miejsce ślubu było wolne od tłumów turystów, a także w miarę dobrze skomunikowane. Pamiętajcie o ochronie przed słońcem, deszczem i przygotowaniu awaryjnego namiotu. Wiele miejsc oferujących ślub na plaży ma w swojej ofercie skorzystanie z sali weselnej w razie pogorszenia pogody. Warto nad tym pomyśleć, zwłaszcza, że nadmorskie noce bywają chłodne.
Ślub w plenerze – zalety
Na wzięcie ślubu w plenerze decyduje się coraz więcej osób. Z pewnością do zalet należy kameralność, klimat i poczucie, że ta ceremonia jest zorganizowana odp oczątku do końca w Waszym stylu. Sami decydujecie o miejscu, możecie wybrać to związane z waszą znajomością, np. pierwsze wspólne wakacje. Taka ceremonia jest tańsza w organizacji, a na rynku pojawia się coraz więcej ofert z lokalizacjami do uroczystości na zewnątrz.
Kolejną, z pewnością ogromną zaletą jest przestrzeń. Nie jesteśmy ograniczeni przez ściany budynku. Często w lokalu odbywa się więcej niż jedna uroczystość, co pozbawia was poczucia wyjątkowości tego wydarzenia. Biorąc ślub w plenerze oszczędzacie także czas, gdyż i ceremonia i wesele odbywają się w tym samym miejscu. Nie ma potrzeby odwiedzenia najpierw kościoła/ urzędu stanu cywilnego a następnie dopiero sali weselnej.
Ślub w plenerze – wady
Do największych wad należą często nieprzewidywalne warunki atmosferyczne. Urok takich uroczystości polega na poczuciu bliskości z naturą. Wesele w namiocie, pod parasolem, który choć chroni przed słońcem, nagrzewa się, nie jest chyba tym o czym marzycie. Dodatkowo wiele osób jest przeciwnych tego typu uroczystościom, gdyż taki sposób na zawarcie małżeństwa dotarł do nas stosunkowo niedawno.
Choć ceremonia ślubna sama w sobie nie należy do kosztownych, to przygotowanie przyjęcia, dekoracji, oświetlenia, nagłośnienia w często niesprzyjających warunkach może być dużo droższe i trudniejsze do realizacji. Miejsca na uboczu mają to do siebie, że zazwyczaj są słabo skomunikowane. Musicie liczyć się z kosztami wynajmu transportu czy noclegów.
Jak zorganizować wesele w plenerze?
Pomimo organizacji ceremonii ślubnej w plenerze, to jednak większość wesel odbywa się już w lokalu. Ale oczywiście, dla tych, którzy chcą pójść w całkowitą alternatywę, to wesele w plenerze jest świetnym pomysłem.
Jeśli chcecie uniknąć wtopy organizując wesele plenerowe, to musicie się zabezpieczyć na wypadek pogorszenia pogody, namiot weselny z pewnością się przyda. Zadbajcie o odpowiedni wystrój, który będzie odporny na działanie wiatru czy poznawanie przez młodszych gości. Należy także wynająć meble, zastawę wraz z obsługą, która zajmie się podawaniem dań. Nagłośnienie powinno być dobrze rozmieszczone, w plenerze bowiem dźwięk będzie się rozchodził inaczej.
Zabezpieczcie otoczenie przed komarami, można przekazać gościom preparaty na niepożądane ukąszenia. Dojście do toalety powinno być dobrze oznaczone, stoliki i krzesła solidnie zamontowane. Uwaga na potrawy, skorzystajcie z lekkich dań i nie zapomnijcie o lodówkach. Warto skorzystać z usług cateringowych, by nie przyrządzać potraw na własną rękę.
Miejsca na wesele plenerowe
Najciekawsze miejsca na takie wesele cieszą się z reguły największą popularnością. Warto zadbać, aby miejsce wyróżniało się dużą przestrzenią, swobodnym połączeniem stołów z parkietem. Pamiętajmy o elektryczności, a także zasilaniu awaryjnym. Jeśli wesele w plenerze będzie w pobliżu morza, jeziora, zadbajcie o zabezpieczenie, gdyż pod wpływem alkoholu goście mogą stracić orientację w przestrzeni. Mimo, iż wolimy myśleć o spokojnej imprezie, bliskość szpitala czy dobrego punktu komunikacyjnego jest z pewnością kwestią ważną. Dobra baza noclegowa to także ważne kryterium w wyborze miejsca do wesela pod chmurką.
Styl wesela plenerowego
Jednym z najpopularniejszych stylów jest boho. Pełen luzu, kwiatów, frędzli i wiejskich klimatów. Taka koncepcja zdecydowanie najlepiej będzie współgrać z sielskimi miejscami, ogrodami, z dala od cywilizacji. Jeśli chcecie iść dalej możecie zorganizować ślub w stylu rustykalnym a nawet folkowym. Tutaj głównie dominuje nawiązanie do natury, życia poza zgiełkiem miast, a także inspiracja polską wsią. Styl glamour jest dla osób zafascynowanych ceremoniami w stylu Hollywood. Czerwony dywan, elegancka suknia, garnitury czy toast na plaży- taka ceremonia spodoba się fanom szyku i elegancji. Dla fanów mniej oficjalnego stylu ciekawa opcją może być ceremonia w stylu rockowym albo hippie. Eksplozja kolorów, luz, zabawa i mnóstwo frajdy.
Tak naprawdę ważne jest, aby była to ceremonia zgodna z wami. Nie musicie na siłę dopasowywać się w ramy określonych trendów. Wiele osób wybiera właśnie taki rodzaj uroczystości z powodu płynnego przejścia między stylami, wolnością wyboru i obecnym luzem.
Dekoracje
Ślub jest zdecydowanie wyjątkowym wydarzeniem, dlatego ważne jest, aby zamontować odpowiednie dekoracje. Dla przyszłych nowożeńców najważniejsza jest zgodna z nimi estetyka i wygoda dla gości. Planując ślub cywilny, należy podkreślić piękno pleneru. Zaczynając od dekoracji miejsca, w którym miejsce będzie miała przysięga. Postawcie na jasne kolory, wstążki i kwiaty. Połączcie przyjemne z pożytecznym- światełka oświetlające drogę na parkiet, które w świetle dziennym pięknie przyozdabiają miejsce. Wykorzystajcie elementy, które współgrają z otoczeniem, dekoracje w postaci waszych wspólnych zdjęć to świetny pomysł. Zapewne podczas ceremonii będzie obecny fotograf, ważne jest, aby kompozycja ozdób nie była chaotyczna, kolory ze sobą "współgrały", co pięknie zostanie odzwierciedlone na fotografiach.
Ślub w plenerze za granicą
Za naszymi granicami łatwiej o ślub kościelny czy cywilny w plenerze. Postawmy na miejsca z pewną pogodą, z dobrym dojazdem z lotniska, czy centrum miasta. Weźcie pod uwagę, że goście weselni prawdopodobnie będą musieli dotrzeć samolotem. Warto zorganizować im nocleg odpowiednio wcześnie, tak, by spokojnie dotarli na ceremonię i mogli się zaaklimatyzować.
Jeśli chodzi o formalności, musicie znaleźć księdza, który wam takiego ślubu udzieli. Potrzebny jest także dokument zwany delegacją, dzięki któremu możecie zawrzeć związek małżeński za granicą. W przypadku ślubu cywilnego wymagana jest obecność polskiego konsula lub lokalnego urzędnika stanu cywilnego. Należy uzyskać zgodę w polskim konsulacie, a także zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami RP, potrzebne jest także tłumaczenie przysięgłe z języka polskiego na język kraju, w którym planujemy ślub.
Pomysły na zdjęcia w plenerze
Ile par, tyle pomysłów, jednak najpopularniejsze są ujęcia z motywem natury, krajobrazów, czy właśnie plaży, gór. Możecie postawić na naturalność, a także stylizowane zdjęcia, według Waszego pomysłu. Jeśli nie wiecie jak miałyby wyglądać wasze ujęcia, bez obaw, chętnie pomogę Wam w wyborze miejscówki i koncepcji na sesję zdjęciową. Oczywiście będzie ona jak najbardziej nawiązywała do waszych upodobań, estetyki, a także energii, jaka jest między Wami.