Fotografia portretowa

Jestem ogromnym fanem fotografii portretowej i możliwości, które daje. Lubię tworzyć portrety kreacyjne, zabawę światłem naturalnym i sztucznym

Praca fotografa przy projektach portretowych wymaga dużej świadomości efektu, który chce finalnie uzyskać na zdjęciach, nawet gdy sesja jest spontaniczna. Dodatkowo daje satysfakcję gdy w wyniku współpracy z drugim człowiekiem powstaje coś wizualnie intrygującego.

W trakcie sesji portretowych zależy mi na tym, aby pokazać modeli w interesujący sposób, grając światłem, emocjami oraz kompozycją. To zadanie nie jest proste, bo nie chodzi tutaj tylko o umiejętności techniczne. Ważną sprawą jest obserwowanie światła oraz współpraca z modelem, który staje przed moim obiektywem.

Interesuje Cię fotografia portretowa? Znajdziesz tutaj informacje dla fotografów oraz modeli zainteresowanych fotografią portretową.

Czym jest fotografia portretowa?

Jeszcze kilkanaście lat temu portrety kojarzyły się ze zdjęciami wykorzystywanymi w dokumentach. Obecnie fotografia portretowa znajduje wiele zastosowań. Zdjęcia portretowe mogą ozdobić domowy album, stać się dekoracją na ścianie, a nawet posłużyć do celów biznesowych.

Tworzenie portretów sprawia mi dużą przyjemność, ponieważ mogę w ten sposób rozwijać swoje umiejętności twórcze. Każda sesja dostarcza mi inspiracji do dalszej pracy. Podczas spotkania z moim modelem skupiam się w 100% na nim. Staram się, by w momencie fotografowania czuł się komfortowo.

Ten krótki artykuł na temat zdjęć portretowych powstał po to, by rozbudzić w Tobie miłość do sztuki, jaką jest fotografia portretowa. Przekazuję także wskazówki, które na co dzień stosuję z powodzeniem w swoim zawodzie.

Kilka moich ostatnich sesji portretowych:

INFORMACJE DLA FOTOGRAFA

Co jest fajne w fotografii portretowej?

Nie wszyscy fotografowie lubią wykonywać portrety. Zdjęcia portretowe wymagają ścisłej współpracy z modelem i skupieniu na nim uwagi. Niezbędna jest także cierpliwość i empatia. Podczas sesji portretowej wiele może się wydarzyć. Nie raz widziałem na niej łzy, śmiech czy odkrywanie uśpionych przez lata emocji i uczuć.

Jeśli zdecydujesz się na to, by wykonywać portrety, musisz przygotować się na każdą okoliczność. W fotografii portretowej lubię dużą zmienność. W jednym momencie rozmawiam z nieśmiałą osobą, a za chwilę w kadrze masz kogoś pewnego siebie na wysokim stanowisku zawodowym. Osoby, z którymi pracuję, często pozwalają zajrzeć nieco do swojego świata. Rozmawiamy o pracy, rodzinie, celach zawodowych, planach wakacyjnych, ulubionych restauracjach, oraz wielu innych tematach. Współpraca z ciekawymi ludźmi pozwala mi poszerzać swoją wiedzę oraz otwierać się na nowe poglądy. Niezwykle istotne dla mnie jest też to, że moi modele to po prostu sympatyczni i fajni ludzie.

Dzięki fotografii portretowej mogę robić coś kreatywnego. W mojej głowie ciągle pojawiają się nowe pomysły, a dzięki fotografii mogę je zrealizować. Kolejne sesje oznaczają dla mnie także trening nowych umiejętności i okazję do przetestowania sprzętu. 

Co jest dla mnie ważne w fotografii portretowej?

Uczestnikom sesji portretowych nie stawiam wymagań dotyczących stroju, makijażu czy fryzury. To oni są bohaterami tego dnia, dlatego powinni czuć się atrakcyjnie i swobodnie. Oczywiście przygotowanie modela do sesji przez profesjonalistów bardzo w tym pomaga

Podczas tworzenia portretów staram się zadbać o wszystko to, co nie zależy od modela. Chodzi głównie o interesujące światło i odpowiednie tło do portretu. Niemniej ważne jest to, by kadr był odpowiednio skomponowany. Ja lubię gdy na zdjęciu jest widoczny kontekst oraz przestrzeń wokół modela. Pamiętaj o tym, że portret nie musi być zdjęciem jedynie twarzy. Twoim zadaniem jest tak ustawić wszystko w taki sposób, by wypełnienie kadru miało zachowane odpowiedne proporcje i aby nic nie przeszkadzało w odbiorze zdjęcia.

Na co zwracać uwagę podczas robienia sesji portretowej?

Fotografia portretowa to szczególny rodzaj zdjęć. Moim zadaniem jest uchwycenie tego, kim jest portretowana osoba lub w kogo się wciela. Podczas pracy na pierwszym planie stawiam emocje i poszukiwanie wśród ludzi ich indywidualnych cech. Być może nie zgodzisz się ze mną i pomyślisz, że o wiele ważniejsze jest światło, sprzęt czy umiejętności.

Osobiście uważam, że to człowiek jest podstawą sesji i to na nim należy skoncentrować swoją uwagę. Nie chodzi mi tylko o samo wykonanie zdjęć, ale całą współpracę począwszy od pierwszej rozmowy. Dobry kontakt z modelem to niezbędny warunek do stworzenia pięknego portretu.

W początkach pracy fotografa ciężko jest pogodzić obserwację drugiej osoby z obsługą aparatu, dbałością o oświetlenie i podążanie za wyuczonymi na kursach zasadami. Im więcej takich sesji się wykonuje, tym łatwiej jest rozwinąć w sobie wielozadaniowość. Wraz z nabywanym doświadczeniem doskonale wiesz, które spojrzenie uchwycić, jakie techniki zastosować oraz jakiego obiektywu używać.

Jaki obiektyw do fotografii portretowej?

To popularny dylemat fotografa, który chce się rozwijać w fotografii portretowej. Obiektyw do fotografii portretowej powinien spełniać kilka ważnych cech:

  • możliwie najmniejsze zniekształcenie obrazu

  • duża jasność (np f/1.4 lub 1.2)

  • ładne rozmycie tła

  • ostrość pierwszego planu

  • autofokus umożliwiający swobodną pracę

Szeroki kadr czy ciasne zbliżenie?

Wybór odpowiedniego obiektywu do portretu to jeden z pierwszych kroków do udanej fotografii. Pamiętaj o tym, że obiektywy szerokokątne o ogniskowej poniżej 35 mm raczej nie sprawdzą się w fotografii portretowej. Zniekształcają one twarz oraz figurę modelki i niekorzystanie zmieniają proporcje sylwetki. Do tworzenia portretów dobrym wyborem są obiektywy stałoogniskowe o ogniskowej powyżej 50 mm.

Moim ulubionym obiektywem do portretów jest 50 mm ze światłem 1.2. Dzięki jego zastosowaniu osoba na zdjęciu nie jest mocno zniekształcona. Z kolei kąt widzenia tego obiektywu pozwala mi na ukazanie odrobiny przestrzeni wokół modela. Światło 1.2 pomaga mi w osiągnięciu efektu rozmytego tła i dodaje nieco magii :). Z portretami na przysłonie 1.2 trzeba nieco uważać. Może się okazać że ostre jest tylko jedno oko lub nie w tym miejscu, w którym byśmy chcieli. Wyświetlacze w aparatach moim zdaniem nie dają możliwości poprawnej oceny ostrości.

Odległość, z której fotografuję, pozwala mi na dobry kontakt z modelem. Nie muszę być za bardzo oddalony, ale stoję w odległości, która nie narusza przestrzeni osobistej mojej oraz modela. To niezwykle istotne, by podczas sesji zachowany był komfort i swoboda. Odpowiedni aparat i obiektyw to ważne elementy, ale niemniej ważne jest komunikacja zarówno werbalna, jak i niewerbalna. Czasami kontakt wzrokowy czasami wyraża więcej niż słowa.

Światło w fotografii portretowej

Oświetlenie może być przysłowiową „kropką nad i” decydującą o ostatecznym efekcie portretu. Lubię gdy światło ma łagodny charakter i jest rozproszone. W przypadku portretu nie sprawdzi się intensywne światło słoneczne czy ostre światło z lampy. Zbyt mocne efekty świetlne podkreślą niedoskonałości takie jak zmarszczki czy cienie pod oczami. Oczywiście wszystko zależy od koncepcji, ale dla mnie ważne jest znalezienie równowagi i uzyskanie efektu miękkiego i w miarę naturalnego światła.

Podczas sesji plenerowej dobrym wyborem będą miejsca, gdzie pada cień. Piękne fotografie można uzyskać w cieniu drzew, czy przy ścianie budynku. Problemy ze zbyt mocnym światłym wystarczy skorygować za pomocą dodatkowego źródła światła np. lampy błyskowej.

Zdjęcia portretowe z lampą błyskową

Gdy w trakcie zdjęć portretowych używam lampy błyskowej, to najczęściej w duecie z dużym modyfikatorem np. parasolka z dyfuzorem o średnicy 185cm - moja ulubiona. Śmiało można powiedzieć, że taki modyfikator zastępuje duże okno, a dyfuzor firankę. Taki setup odpowiednio ustawiony względem modela daje piękne, miękkie światło.

Blenda

Ciekawym rozwiązaniem, które często praktykuję, jest także użycie blendy. Pozwala ona na odbicie światła i osiągnięcie efektu dodatkowego, miękkiego oświetlenia. Odpowiednie ustawienie blendy pozwala wydobyć z fotografowanej osoby niezwykły blask w oczach. Najczęściej używam białej warstwy lub specjalnej blendy z paseczkami biało-srebrnymi. Blendę możemy wykorzystać także do uzyskania mocniejszego światła kontrowego (np zza cha modela)

Poniżej zobaczysz dwa zdjęcia portretowe wykonane w zupełnie różnych warunkach (plener oraz studio, naturalne światło oraz sztuczne). Na obu zdjęciach została wykorzystana małą blenda żeby delikatnie rozświetlić obszar pod oczami. Widać także małe odbicie w dolnej części tęczówki.

Sesja portretowa o zachodzie słońca

Zachód słońca jest magiczny, a zdjęcia zrobione o zachodzie słońca podobają się chyba wszystkim :) W trakcie takiej sesji, lubię gdy słońce jest za modelem. Takie światło daje niezwykle klimatyczne efekty. Oczywiście trzeba się trochę bardziej postarać, aby właściwie ustawić ekspozycję, ale po kilku sesjach robi się to już intuicyjnie.

Błysk, LED, czy światło zastane?

Nie ma reguły, która mówi, że musisz zdecydować się wyłącznie na jedno, konkretne źródło światła. Ja bardzo często mieszam oświetlenie. Operowanie światłem traktuje jako doskonałą zabawę i okazję do nauki. Lubię pracować ze światłem ciągłym, ale nie rezygnuję z błysku.

Poniżej możesz zobaczyć przykład sesji portretowej wykonanej w bardzo ciemnym miejscu. Zrobienie zdjęć pokazujących modelkę i jej osobowość w opuszczonej elektrociepłowni było nie lada wyzwaniem. Modelka została oświetlona lampą reporterską (błysk przez dyfuzyjną warstwę blendy – tak, aby światło było miękkie). Budkę telefoniczną oświetliłem lampami LED (miecz YN i mały chiński panel – oba mają możliwość regulacji temperatury barwowej, a to dla mnie jeden z ważniejszych parametrów). 

Poniżej przykład wykorzystania różnych typów oświetlenia. W tej lokalizacji była prawie całkowicie ciemno. Modelka oświetlona jest światłem błyskowym z lampy reporterskiej, a budka telefoniczna oświetlona jest mieczem led oraz małym panelem led.

Zdjęcia portretowe czarno-białe czy kolorowe?

Nie każde zdjęcie będzie dobrze wyglądało w kolorze. Działa to również w drugą stronę, bo nie każda fotografia zyska urok w odcieniach czerni i bieli. Nie potrafię jednoznacznie wskazać, które podejście jest lepsze. Wszystko zależy od fotografowanej osoby, miejsca realizacji ujęć, oświetlenia, kadrowania i wielu innych czynników.

Jestem tego zdania, że każde zdjęcie ma swój urok. Wystarczy, tylko by odpowiednio podejść do danego zdjęcia i wydobyć z niego to, co najlepsze. Czarno-białe portrety mają w sobie nutkę tajemniczości. Ograniczenie kolorów sprawia, że główna uwaga odbiorcy zdjęcia skupia się na fotografowanej osobie, a nie na kolorach sukni czy makijażu.

Retusz zdjęć portretowych

Retuszowanie fotografii portretowych to temat dyskusyjny wśród fotografów. Większości fotografowanych osób zależy na uzyskaniu w miarę naturalnego efektu i zniwelowaniu jedynie drobnych niedoskonałości cery. Są też osoby, które oczekują od fotografa większej ingerencji. Nie widzę nic złego w jednym ani drugim podejściu. To, w jakim stopniu poprawić zdjęcie zależy od oczekiwań klienta i Twojej techniki pracy.

W swojej pracy kieruję się zasadą, by retusz był możliwie najbardziej naturalny. Istotne jest też to, by pomagał w korzystny sposób zaprezentować osobę na zdjęciu. Jeśli przedstawiona osoba nie jest do siebie podobna po wykonaniu retuszu, to raczej nie jest to dobry kierunek.

Musisz jednak zdać się tutaj na zadowolenie modela, bo zdjęcia mogą mieć różne przeznaczenie. Zupełnie inna obróbka jest dozwolona w przypadku zdjęć biznesowych, a zupełnie inne w celach reklamowych. Od siebie mogę doradzić, by starać się wypracować własny styl obróbki i retuszu zdjęć portretowych. Wybrany kierunek warto rozwijać i pokazywać go za pośrednictwem swojego portfolio i strony internetowej. Nie zniechęcaj się pierwszymi niepowodzeniami. Często dopiero po wykonaniu dziesiątek sesji fotograf jest w stanie wypracować spójny styl obróbki.

Tło do zdjęć portretowych

Głównym założeniem fotografii portretowej jest skupienie się na portretowanej osobie. Podczas wykonywania zdjęć w plenerze musisz zadbać o to, by tło nie zdominowało modela, ale żeby współgrało z modelem. To, co znajduje się w tle za modelem, powinno być neutralne i nie odciągać uwagi od niego samego. Nie zapominaj, że to Ty jako fotograf odpowiadasz za to, by odpowiednio ustawić modela i wykonać wyjątkowe ujęcie.

Poniżej przykład jesiennej sesji portretowej w górach z wykorzystaniem różnych pomysłów na wykorzystanie otoczenia jako tło.

INFORMACJE DLA ZAINTERESOWANYCH UDZIAŁEM W SESJI

Każdy z nas ma w swoim albumie czy telefonie choć jedno zdjęcie portretowe. Być może nie jest ono wykonane przez profesjonalnego fotografa. Być może nie zostało poddane obróbce i nie jest idealne, ale śmiało można nazwać je portretem. Jeśli zastanawiasz się nad udziałem w sesji portretowej, to w tym miejscu znajdziesz wszystko, co musisz o niej wiedzieć. Odpowiadam na pytanie, które najczęściej dostaję w sprawie portretów.

Po Ci sesja portretowa?

Profesjonalny portret to doskonała wizytówka. Może także przydać się do rozbudowy portfolio jeśli zajmujesz się modelingiem lub potrzebujesz rozbudować portfolio aktorskie. Profesjonalne zdjęcia portretowe z pewnością przyciągnie uwagę Twoich klientów na stronie internetowej firmy lub w mediach społecznościowych. Zdjęcia portretowe możesz wykorzystać także w CV. Atrakcyjne portrety przykuwają wzrok i choć nie przesądzą o sukcesie Twojej firmy, to pamiętaj, że ludzie chcą współpracować z osobami, które prezentują się w odpowiedni sposób.

Jak przebiega sesja portretowa?

Pierwszym elementem sesji portretowej jest rozmowa. Ustalamy przeznaczenie zdjęć. W przypadku zdjęć lifestyle do domowego albumu czy na profile społecznościowe możemy postawiać na większą swobodę. Zupełnie inaczej będziemy pracować, jeśli potrzebujesz zdjęć biznesowych, zdjęć do portfolio czy na stronę internetową. Następnie omawiamy miejsce, wybrane przez Ciebie stylizacje oraz przebieg sesji.

Spotkanie przed sesją to dobry moment na to, by wymienić się inspiracjami i ustalić, co chcesz zobaczyć na portrecie. Zawsze służę pomocą i chętnie doradzę, jeśli nie masz pomysłu na to, jak zorganizować idealną sesję. Na podstawie wszystkich informacji staramy się uzgodnić miejsce, w którym możemy wykonać zdjęcia. Czas trwania sesji jest zawsze zagadką. Obiecuję jednak, że poświęcę Ci tyle czasu, ile potrzebujesz, by otworzyć się i zaprezentować najlepszą wersję siebie. W trakcie sesji możesz liczyć na moją pomoc i uwagi, jak pozować, by zdjęcie było udane.

Jak się przygotować do sesji portretowej?

Przygotowanie do sesji zależy głównie od tego, w jakim celu mają być wykorzystane portrety. Poniżej prezentuję Ci kilka uniwersalnych wskazówek, które sprawdzą się niezależnie od tego, nad jakim portretem będziemy pracować.

Odpocznij przed sesją

Nie ma lepszego sposobu na piękny wygląd niż wypoczynek i sen. Na sesję nie umawiaj się po nieprzespanej nocy, imprezie zakrapianej alkoholem czy sesji w solarium. Zadbaj o to, by skóra twarzy wyglądała świeżo i promiennie. Nie oznacza to jednak, że musisz biec na specjalistyczne zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Pamiętaj tylko o wypiciu odpowiedniej ilości wody i nawilżenie skóry kremem nawilżającym. Na kilka dni przed sesją nie stosuj nowych kosmetyków, by uniknąć podrażnienia i zaczerwienienia.

Zarezerwuj czas na zdjęcia

Najlepiej, gdyby udało Ci się dzień sesji zarezerwować wyłącznie na przyjemności, takie jak kawa, spacer czy kolacja z ukochaną osobą. Jeśli nie masz takiej możliwości, postaraj się nie umawiać na sesję tuż po pracy czy pomiędzy spotkaniami biznesowymi.

Jako fotograf doskonale wiem, że każda sesja jest inna i nie umiem stwierdzić, czy zajmie ona 30 minut, czy 3 godziny. Poza tym nie da się stworzyć idealnych ujęć, jeśli model ciągle zerka na zegarek i skupia się na czekających go zadaniach, a nie na zdjęciach. Niech ten dzień będzie dla Ciebie miłym doświadczeniem. Zatrzymaj się na chwilę, weź głęboki oddech, a razem stworzymy portret Twoich marzeń. 

Zadbaj o pozytywne nastawienie przed sesją

Wiele osób marzy o sesji portretowej, ale się jej obawia. Strach dotyczy nie tylko umiejętności pozowania, ale także wyglądu sylwetki czy twarzy. Uwierz, że jako fotograf cieszę się z pracy z każdym człowiekiem. Dla mnie każdy ma w sobie piękno, którego nie sposób podrobić. Doskonale wiem, że każdy z nas ma kompleksy. Na czas sesji wyrzuć je z głowy. Skup się na swoich atutach i tym, co lubisz w sobie.

O swoich obawach możesz także śmiało mi opowiedzieć przed sesją. Pozwoli mi to zaplanować pracę i skupić się na tym, co jest dla Ciebie najbardziej interesujące. Aby zrelaksować się przed sesją, spędź miło czas w sposób, który pozwoli Ci uśmiechnąć się i z optymizmem stanąć przed obiektywem mojego aparatu. Obejrzyj zdjęcia wykonane przeze mnie, bo niedługo i Ty możesz mieć dobry portret wyglądający jak jeden z tych, które widzisz na mojej stronie.

Przygotuj kilka różnych stylizacji

O tym, w co ubrać się na sesję pomyśl już kilka dni przed ustalonym ze mną terminem. Wybrana przez Ciebie stylizacja powinna być dopasowana do miejsca sesji i tego, jaki jest jej temat. Nie bój się zaszaleć z ubiorem. O pomoc w doborze ubrań i dodatków poproś mamę, przyjaciela lub kogoś, kto jest zakochany w modzie. Wcześniejsze przygotowanie pozwoli Ci w razie potrzeby udać się na zakupy i skompletować wszystko, czego jeszcze Ci brakuje.

Na sesję przygotuj kilka stylizacji. Niekoniecznie wykorzystamy je wszystkie, ale może okazać się, że to, co dobrze prezentowało się przed domowym lustrem, nie sprawdzi się w plenerze. Zadbaj także o dodatki - buty, kapelusz, biżuterię czy kwiaty. Często to właśnie detale stają się główną ozdobą zdjęcia. Pamiętaj o tym, by wybrane przez Ciebie stylizacje były różne. Nie decyduj się tylko na ubrania w jednym stylu. Odważ się i zaprezentuj się w różnych odsłonach. Możesz zainspirować się wykonanymi przeze mnie sesjami. Spójrz jak bardzo ubiór i dodatki zmieniają ludzkie oblicze.

Zainwestuj w profesjonalny makijaż

Profesjonalny makijaż nie jest obowiązkowym elementem sesji portretowej, ale jeśli możesz sobie na niego pozwolić, zrób to. Makijaż do sesji portretowej wykonywany jest z użyciem specjalistycznych kosmetyków. Ich zadaniem jest ograniczenie błyszczenia się skóry twarzy oraz wydobycie jej naturalnego blasku. Wykonanie makijażu pozwala mi ograniczyć stopień retuszu zdjęcia i skupienie się wyłącznie na portretowanej osobie, czyli Tobie.

Sesja portretowa w studio

Sesja portretowa w studio stwarza wiele możliwości, których często nie zapewniają warunki w plenerze. Oczywiście nie faworyzuję ani jednej, ani drugiej opcji. Chciałabym tylko zwrócić uwagę, że sesja w studio daje możliwość precyzyjnego operowania światłem. Jest to szczególnie ważne w sesjach typu beauty.

Oprócz klasycznych portretów możemy także zaszaleć z kolorowym oświetleniem. Pozwala to wykreować różnorodne, ciekawe zdjęcia w trakcie jednej sesji zdjęciowej. Na sesję w studio lepiej zdecydować się, jeśli zależy Ci na tym, by sesja odbyła się w konkretnym dniu. Wtedy nie będziemy zdani na niekorzystne warunki pogodowe oraz innych ludzi.

Pamiętaj także, że sesja portretowa w studio, to nie tylko zdjęcia na jednolitym tle przy sztucznym świetle. Można skorzystać ze studia, które jest ciekawie zaaranżowane i posiada ładne wnętrza. Przykładowe zdjęcia portretowe z takie studia znajdziesz poniżej:

Sesja portretowa w plenerze

Większości osób sesje portretowe kojarzą się ze studiem. Coraz częściej jednak spotykam się z tym, że na miejsce takiej sesji klienci wybierają plenery. Jeśli chodzi o portrety plenerowe, ważny jest jednak nie tylko wybór miejsca, ale pory dnia. Najpiękniejsze ujęcia można uzyskać w godzinach porannych lub tuż po zachodzie słońca. Padające wtedy światło jest nieco rozproszone i miękkie, co pozwala osiągnąć rewelacyjne efekty bez stosowania dodatkowego oświetlenia.

Zdjęcie portretowe w naturze

Nie ma piękniejszego tła do zaprezentowania ludzkiego piękna niż natura. Na świeżym powietrzu możesz czuć się swobodniej niż w czterech ścianach studia. 

Miejska sesja portretowa

Sesja portretowa w plenerze nie oznacza jednak tylko pozowania w parku, czy lesie. Równie dobrze możemy ją wykonać w centrum dużego miasta. W tym przypadku istnieje jednak ryzyko zepsucia zdjęć przez przechodzących ludzi.

Sesja portretowa we wnętrzach

Oczywiście sesja portretowa nie musi oznaczać pracy wyłącznie w studiu fotograficznym czy na powietrzu. Równie dobrze możemy wykonać je w pałacu, zamku czy fabryce. Najważniejsze jest to, by znaleźć miejsce, które spodoba Ci się i urzeknie Cię swoim charakterem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sesję portretową wykonać w Twoim domu. Będziesz czuć się swobodnie, a w razie czego pod ręką będziesz mieć wiele swoich ubrań i dodatków, które szybko będzie można zmienić.

Aby zdjęcia portretowe wyszły zgodnie z oczekiwaniami, miejsce powinno być przestronne i posiadać odpowiednie oświetlenie. Najlepiej, gdyby w pomieszczeniu były okna zapewniające dostęp do światła słonecznego. Nie musisz się jednak obawiać niedogodności. Doskonale wiem jak wyczarować dobre światło nawet tam, gdzie go nie ma.

Stylizowana sesja portretowa

Stylizowane sesje najczęściej wykonywane są w celach reklamowanych. Możesz je znaleźć w magazynach modowych czy katalogach kosmetycznych. Czy to oznacza, że nie będąc profesjonalnym modelem, czy modelką nie możesz wziąć udziału w sesji stylizowanej?

Możesz i bardzo Cię do tego zachęcam. Stylizowane sesje to szansa na stworzenie wyjątkowych zdjęć o ciekawej tematyce. Przy organizowaniu takiej sesji warto nawiązać współpracę ze stylistką lub osobą zajmującą się projektowaniem niebanalnych kreacji. Odpowiednie dekoracje i stroje można też wypożyczyć. Za sukces stylizowanej sesji odpowiada głównie pomysł. Doskonałe źródło inspiracji na portrety stylizowane to Internet. Na portalach społecznościowych i stronach fotografów z całego świata znajdziesz liczne inspiracje na sesje dla dzieci i dorosłych.

A może już masz swoją pasję, którą chcesz pokazać na zdjęciu? Sesja w stylu ulubionej bajki, komiksu czy filmu? Zdjęcia stylizowane na średniowieczne czasy? To wszystko mogę utrwalić swoim aparatem.

Fotografia portretowa na Śląsku

Wiele osób decydujących się na sesję portretową nie potrafi dokładnie sprecyzować swoich oczekiwań. Sporym problemem okazuje się także wybór idealnego miejsca na sesję. Pracowałem w wielu miejscach, więc na podstawie tego, co chcesz osiągnąć, mogę doradzić kilka fajnych miejsc do wykonania fotografii portretowych na Śląsku. Wszystkie kojarzą się z historią Śląska, a zarazem doskonale wpisują się koncepcję portretów. Warto zwrócić uwagę na:

Teren Fabryki Porcelany w Katowicach

Industrialne wnętrza Fabryki Porcelany to doskonałe tło do portretów. Praca w takim miejscu jest dla mnie wyzwaniem ze względu na oświetlenie. Uwielbiam jednak efekt takich sesji, ponieważ prezentują się ponadczasowo.

Sesja portretowa na terenie Fabryki Porcelany

Okolice Śląskiego Muzeum w Katowicach

Muzeum Śląskie w Katowicach to historia Śląska. I tę historię warto wykorzystać w tle portretu, który stanowić będzie Twoją osobistą wycieczkę w głąb siebie. Na wizytę w tym miejscu lepiej zarezerwuj więcej czasu, bo samo muzeum to niezwykle ciekawe miejsce.

Park Śląski

Park Śląski w Chorzowie polecam przede wszystkim miłośnikom plenerowych sesji portretowych. Wykorzystanie światła słonecznego i przyjemnego cienia drzew pozwala uzyskać naturalny i swobodny efekt na fotografii. W tej okolicy mogą powstać ciekawe portrety dzieci i dorosłych.

Nikiszowiec - dzielnica Katowic

Nikiszowiec to zabytkowa dzielnica Katowic, w której znajdziecie wszystko, co śląskie. Jeśli szukasz miejsca do sesji portretowej o wielu obliczach, nie znajdziecie nic lepszego. Dla mnie fotografowanie w takich miejscach to świetna zabawa.

Park Gródek w Jaworznie

Dawne kamieniołomy zostały przekształcone w niezwykle popularny wśród turystów park. Otoczenie parku niezmiennie budzi mój zachwyt. Aby zrelaksować się przed sesją, możesz pospacerować krętą kładką na Stawie Wydra lub odpocząć na parkowych ławeczkach.

Muzeum Ognia w Żorach

Już sama nazwa wyzwala energię do działania. Muzeum Ognia w Żorach to miejsce, w którym nie ma nudy. Budynek w kształcie ognia, a w jego wnętrzu barwy płomieni. To doskonałe miejsce do fotografowania na sesję stylizowaną lub sesję lifestylową.

Studio NoName w Chorzowie

NoName to profesjonalne studio fotograficzne w Chorzowie. W tym obiekcie możemy zrealizować fotografie o różnym charakterze. Przestronne okna, wysokiej jakości tła i ogromna przestrzeń sprawiają, że każdy kadr wygląda zachwycająco. Na miejscu można skorzystać z oferty wizażystów i fryzjerów. Nie trzeba martwić się także o źródło światła czy inne detale.

KajToStudio w Katowicach

KajtoStudio to studio fotograficzne, które znajdziesz w Katowicach. Na miejscu znajduje się przestronne studio oraz garderoba, które umożliwiają stworzenie wymarzonej sesji studyjnej.