Reportaż ślubny
Co to jest reportaż ślubny
Reportaż ślubny, to popularna nazwa dla zdjęć ze ślubu i wesela. Niestety duża część zdjęć wykonanych na weselach nie ma reporterskiego charakteru i większość kadrów, to pozowane zdjęcia w trakcie tańca. Tymczasem oglądając prawdziwy reportaż ślubny, chciało by się wcielić w rolę obserwatora prawdziwych wydarzeń, także tych, które odbywają się w tle i zobaczyć prawdziwe emocje. Reportaż ślubny, to coś znacznie więcej niż tylko zdjęcia pary młodej w dniu wesela, to opowiadanie historii za pomocą zdjęć i swoboda w kreowaniu interesujących kadrów.
Spis treści:
Jak wygląda reportaż ślubny
Reportaż ślubny, to bardzo wymagająca dziedzina fotografii. Zdecydowanie nie wchodzi tutaj w grę odgrywanie scenek z parą młodą. Gdy fotograf pokusi się o reżyserowanie to nici z reportażu. Konieczne jest to, aby postawić na fotografowanie spontanicznych wydarzeń, maksymalnie wykorzystując otocznie, w którym znajdują się bohaterzy, bo to jest tematem przewodnim reportażu ślubnego. Wszystko co dzieje się przy okazji i w tle głównych wydarzeń ma ogromne znaczenie. Każdy reporter ślubny powinien wiedzieć, na co chce położyć nacisk w swojej opowieści.
Reportaż ślubny - kluczowe cechy fotografa
Fotograf ślubny, który zajmuje się reportażem musi posiadać kilka ważnych cech. Oczywiście umiejętności takiego fotografa ślubnego mogą brać się z dwóch źródeł: talent i ciężka praca. Ważny jest także ciągły rozwój umiejętności. Jeśli prześledzisz stronę fotografa ślubnego i jego media społecznościowe, to łatwo Ci będzie ocenić jego zaangażowanie w rozwój. Oprócz tego, oceń fotografa ślubnego pod kątem:
Umiejętność przewidywania wynikającego z obserwacji. Wykonując fotografie do reportażu ślubnego, fotograf musi obserwować bohaterów i ich zachowania. Zdarza się, że osoby fotografowane wykonują gesty lub czynności, które chcemy uwiecznić. Reporter ślubny musi wyczuć moment, w którym dane zachowanie się powtórzy aby je sfotografować. Zobacz czy w portfolio fotografa ślubnego znajdują się zdjęcia z wyjątkowych momentów, które trwają czasem ułamki sekund.
Wyczucia dystansu i kadru. Dystans od fotografowanych wydarzeń jest bardzo ważny. Jeden ze słynnych reporterów powiedział „Jeśli twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, nie jesteś wystarczająco blisko" - Robert Capa. Oceń na zdjęciach w portfolio, czy fotograf ślubny jest na tyle blisko, że możesz łatwo zobaczyć i zinterpretować emocje bohaterów.
Dobra znajomość swojego aparatu. W reportażu raczej nie ma czasu na długie zastanawianie się nad nastawami aparatu. Trzeba działać szybko. Jeśli zauważysz, że zdjęcia w trudnych warunkach (jak zdjęcia w ciemnej sali) są dobrej jakości, to prawdopodobnie znajomość sprzętu i techniki fotografowania jest opanowana
Chęć ćwiczenia. To bardzo ważne aby rozwijać nie tylko swoje umiejętności fotograficzne ale także analizować fotografie i wyciągać wnioski. Możesz zapytać fotografa, co robi aby podnosić swoje umiejętności. Tak jak z “niedzielnymi kierowcami” możemy spotkać się na drodze, tak w przypadku fotografii ślubnej możemy się spotkać z fotografami, którzy wyciągają swój aparat jedynie w kilka sobót w roku.
Para Młoda, wybierając fotografa ślubnego ma przed sobą trudne zadanie. Jeśli “młodym” marzy się reportaż ślubny jako pamiątka, to muszą ocenić portfolio fotografa i na tej podstawie zdecydować, czy fotograf posiada powyższe umiejętności i czy poradzi sobie z reportażem w dniu ich ślubu. Aby ułatwić sobie wybór, dobrze jest zobaczyć większą ilość zdjęć z konkretnych reportaży ślubnych, które fotograf posiada w portfolio - to pozwala ocenić dynamikę i różnorodność zdjęć. Jeśli nie jesteście czegoś pewni co do stylu pracy wybranego fotografa ślubnego, to dopytajcie o ważne dla Was kwestie.
Na mojej stronie możesz znaleźć listę 21 pytań do fotografa ślubnego - https://grzesiekkogut.pl/o-co-zapytac-fotografa
Reportaż ślubny, to dobra zmiana w fotografii ślubnej
Bardzo się cieszę, że dzisiejszym Parom Młodym zależy na tym aby otrzymać reportaż ślubny, a nie jedynie ładne zdjęcia ślubne (oczywiście jedno nie wyklucza drugiego). Z pewnością w fotografii ślubnej zauważalny jest trend, który idzie w kierunku prawdziwego reportażu. Jestem fotografem i chcę tworzyć autentyczne i szczere reportaże ślubne. Moim celem jest to, aby oglądający poczuli się tak, jakby zaraz mieli bić brawo po przysiędze ślubnej, albo tańczyć razem z parą młodą na parkiecie. Jeśli interesuje Cię reportaż ślubny z Twojego wesela, to skontaktuj się ze mną używając jednego z formularzy na stronie.
Reportaż ślubny - jak się do niego przygotować
Nie ma co ukrywać, tygodnie przed ślubem i ten szczególny dzień dla Was, jako młodej pary, pełne są stresu i emocji. W natłoku obowiązków i przygotowań brakuje czasu, by pomyśleć o szczegółach, które paradoksalnie wpływają później na Wasz spokój. Tak jest w przypadku reportażu ślubnego. Jak się do niego przygotować? O czym warto pamiętać?
Rozmowa z fotografem ślubnym przed reportażem
Profesjonalny fotograf ślubny krok po kroku poprowadzi Was przez cały proces współpracy. Omówi każdy etap przygotowań do reportażu na podstawie swoich doświadczeń. Odpowie na wszystkie pytania i posłuży fachową radą. Na etapie rozmów warto jest poruszyć wszystkie kwestie, jakie tylko przychodzą Wam do głowy. To też czas, by opowiedzieć o pomysłach, które zamierzacie zrealizować.
Reportaż ślubny składa się z kilku elementów: zdjęć z przygotowań, ceremonii, przyjęcia weselnego, detali, zdjęć grupowych, portretów i tego co dzieje się w tle kluczowych wydarzeń. Są też momenty niespodziewane. Przykładem może być np. rozrzucenie kwiatów podczas pierwszego tańca, rzucanie pieniążków przed kościołem, tort z racami i inne atrakcje, które trwają dosłownie kilka sekund. Dlatego poinformowanie fotografa o tym, czego może się spodziewać, jest bardzo ważne.
Rozmowa z najbliższymi
Chodzi tu głównie o rodziców, dziadków, świadków. Są to osoby, które szczególnie na początku będą odgrywać kluczowe role, a obecność fotografa i aparatu może ich stresować. Warto opowiedzieć im co nieco o osobie, która spędzi z Wami ten szczególny dzień. Jeśli do tej pory nie mieli do czynienia z fotografem ślubnym, podpowiedzcie im, że nie powinni się denerwować. Wystarczy, że po prostu będą sobą.
Jak zachowywać się przed obiektywem?
Doświadczony fotograf ślubny sprawi, że nawet nie odczujecie jego obecności. Podczas przygotowań w domu, ceremonii w kościele i przyjęcia na sali zachowujcie się naturalnie. Nie zwracajcie uwagi na aparat i nie szukajcie go wzrokiem. Fotograf cały czas trzyma rękę na pulsie i dokumentuje najważniejsze kadry. Oczywiście w razie potrzeby, np. przy portretach czy zdjęciach grupowych podpowie jak się ustawić, by każdy wyszedł korzystnie.
Pozowane zdjęcia w reportażu ślubnym
Zdjęcia rodzinne z parą młodą, to jedyne pozowane ujęcia (oprócz sesji portretowo - plenerowej), na które można sobie pozwolić aby historia była autentycznie opowiedziana. Oczywiście pamiątka w postaci zdjęć grupowych jest bardzo ważna i fotograf nie powinien się wzdrygać przed wykonaniem takich zdjęć. Nie można jedynie dopuścić do tego, że reportaż ślubny będzie przepełniony fotografiami pozowanymi, w których przytulająca się para patrzy w obiektyw.
Sesja plenerowa w dniu reportażu - kiedy ją zorganizować?
Planujecie wykonać sesję w dniu ślubu? A może przekładacie sesję na zupełnie inny dzień? To ważna kwestia, którą należy przemyśleć wcześniej. W zależności od tego, czy odbędzie się w miejscu, gdzie organizowane jest przyjęcie weselne, czy gdzieś dalej, trzeba zarezerwować czas. Dlatego już na etapie przygotowań i planowania harmonogramu dnia warto zdecydować, kiedy chcecie zrealizować plener ślubny. Sesja plenerowa w dniu wesela bardzo fajnie uzupełnia zdjęcia z reportażu ślubnego. Nie obawiaj się, że zajmie dużo czasu. Chodzi tutaj o kilka zdjęć portretowych i nie powinno to zająć więcej niż 15-20 minut.
Uwaga zdjęcie! ;) Bądźcie spokojni
Wiem, że łatwo się mówi “bądźcie spokojni”☺. Ale jeśli będziecie przygotowani, a dookoła Was będą ludzie, którym ufacie, możecie być spokojni, że wszystko się uda. Poddajcie się chwili i emocjom najważniejszego dnia w Waszym życiu. Do fotografa ślubnego należy udokumentowanie pamiątkowych kadrów, dlatego przede wszystkim bądźcie sobą.